Hogwarts Akademisi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hogwarts Akademisi

Hogwarts'ın Gizemli Sırları Aralanıyor...!

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Johnny Alberto'nun Dersi

5 posters
YazarMesaj
Alyssa R'ose
Sihirli Hayvanevi
Sihirli Hayvanevi
Alyssa R'ose

Rp Partneri : Aranıyor...
Asa : Karamsar Prenses
Kan Durumu : Safkan
Patronus : Basilisk
Hayvanınız : Kedi

Johnny Alberto'nun Dersi Empty
MesajKonu: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptySalı Ocak 20, 2009 7:43 pm

Lütfen ilk RP'ni bırak...
Johnny Alberto
Gezgin
Gezgin
Johnny Alberto

Erkek Mesaj Sayısı : 34
Asa : İylik Profesörü

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptySalı Ocak 20, 2009 7:49 pm

profesör Alberto çok yorucu bir günün ardından biraz dinlenmek ve birşeyler içip rahatlamak için Madam puddifoot un çay dükkanına gitmek için evinden çıktı hava çok güzeldi baharın geldiği sokaklardaki çiçeklerin kokusundan anlaşılıyordu.Yolda giderken yanına gelen gazeteci çocuk gazete alırmsınız bayım dedi.bay alberto ''tabi ver bakalım 1 tane gazete''dedi gazetesini alan bay alberto çocuğa parasını verdikten sonra yolun devam eder ve sonunda çay içeceği dükkanın önün gelmiştir.Kapıdan içeri girer burası onun için çok özel bi dükkandır.Arkada kuytu bir köşeye geçer ve menüyü incelemeye başlar o sırada kapıdan profesör Emilia Miranda R'ose girer bayan R'ose bay albertoyu görür ve yanına gider.''merhaba bay alberto nasılsınız''ddedi bay alberto gazetesinin arasından kafasını kaldırdı ve ''merhaba bayan rose dimi'' dedi.Bayan rose evet şeklinde başı ile onayladı bay alberto ''oturmazmısınız bayan rose bende bir çay içmek için gelmiştim sizi gördüme sevindim'' dedi.Bayan rose sandalyeyi çekti ve bay albertonun yanına oturdu ve bir çay ve yanında 4 tane un kurabiyesi söyledi.Ve bay albertoya döndü.''buranın un kurabiyesi çok güzeldir bilmiyorum daha önce ywmişmiydiniz?'' dedi. ''evet gerçekten çok güzeller'' dedi bay albertoVe beraber günün geri kalanını çay içerek ve güzel kurabiyalerden yiyerek geçirdiler geçirdiler.
Alyssa R'ose
Sihirli Hayvanevi
Sihirli Hayvanevi
Alyssa R'ose

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptySalı Ocak 20, 2009 7:55 pm

Hataların ;

**Bir kişi ile rp yazarken opnun yerine konuşamazsın , yani onu konuşturamazsın.

** Ad , soyad , noktadan sonra ve paragraf başlarında kelimenin ilk harfi büyük yazılır.

** RP yazarken daha çok betimleme kullanmalısn .

Şimdi senden dileidğim bunları dikkaye alarak yeni bir RP bırakman.
Johnny Alberto
Gezgin
Gezgin
Johnny Alberto

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptySalı Ocak 20, 2009 8:02 pm

Profesör Alberto çok yorucu bir günün ardından biraz dinlenmek ve bir şeyler içip rahatlamak için Madam Puddifoot'un çay dükkanına gitmek için evinden çıktı hava çok güzeldi baharın geldiği sokaklardaki çiçeklerin kokusundan anlaşılıyordu. Yolda giderken yanına gelen gazeteci çocuk '' Gazete alırmsınız bayım'' Dedi. Bay Alberto '' Tabi ver bakalım 1 tane gazete'' Dedi. Gazetesini alan Bay Alberto çocuğa parasını verdikten sonra yoluna devam eder ve sonunda çay içeceği dükkanın önün gelmiştir. Kapıdan içeri girer burası onun için çok özel bi dükkandır. Arkada kuytu bir köşeye geçer ve menüyü incelemeye başlar. Dört tane un kurabiyesi ve bir çay söyler.(öğrenmek amaçlı şimdilik bundan yazıyorum)

En son Johnny Alberto tarafından Salı Ocak 20, 2009 8:17 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi
Alyssa R'ose
Sihirli Hayvanevi
Sihirli Hayvanevi
Alyssa R'ose

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptySalı Ocak 20, 2009 8:10 pm

Hataların ;

"birşeyler" bu kelime şu şekilde yazılır : "bir şeyler"

"puddifoot un " bu kelime şu şekilde yazılır : "Puddifoot'un"

Ayrıca ;

** Noktadan sonra bir adet boşluk bırakılır.

** Tırnak işaretinden sonra büyük harf kullanılır.

** Sayılır yazı ile yazılır. RP içerisinde sayı kullanılmaz.

** İsmini bu kadr çok yazmasan daha iyi olur.

** Daha çok betimleme yapmalısın.

** Daha çok uzatmalısın.

** RP'lerde bir zaman seç ( geçmiş zaman , şimdiki zaman ) ve o zamanı kullan. Bişr RP'^de her zaman çeşidi kullanılmaz.

Not : yeni RP'yi şimdi bekliyorum . Bu olmasın lütfen...
Johnny Alberto
Gezgin
Gezgin
Johnny Alberto

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptySalı Ocak 20, 2009 8:23 pm

betimleme nedir
Lizzié Mia ConsTanTiné
Hogwarts Müdüre
Hogwarts Müdüre
Lizzié Mia ConsTanTiné

Kadın Mesaj Sayısı : 225
Rp Partneri : ...
Asa : Sinsi Prenses
Kan Durumu : Safkan^^

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptySalı Ocak 20, 2009 8:31 pm

Olay yerler ve durumlar hakkında daha fazla bilgi vermek. Türkçe dersi işlemiyorsuz galba. Tasvir etme olarakta geçiyor. Örneğin:

Masmavi gözlerinden sapsarı saçlarına doğru yaşlar inci gibi dökülüyordu.

Burada gözler ve saçlar betimlenmiş yaşlarda benzetilmiştir. Anlamadıysan daha fazla ayrıntıya girebilirim.
https://hogwartsavis.yetkin-forum.com
Emily L. ConsTanTiné
Hogwarts Şifacısı
Hogwarts Şifacısı
Emily L. ConsTanTiné

Kadın Mesaj Sayısı : 253
Rp Partneri : ~ Yok
Asa : ~ Asil Melek

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptySalı Ocak 20, 2009 8:34 pm

Örnek veriyorum;

Betimleme ;

* Lisa koridorda yürüyordu.[Betimlemesiz]
* O görkemli, eski zamanlardan kalma, zemini tahta döşeli koridorun içinde sanki biri onu kovalarmışçasına büyük büyük adımlar atıyor, kalbi yerinden çıkacakmış gibi atıyordu. Ayakları yere değdiğinde tahtalardan çıkan ses ona korkunç koridorda eşlik eden tek sesti. [Betimlemeli]

Eğer aradaki farkı anlayabildiysen betimlemenin de ne olduğunu anlamışsındır. Senin rp'lerinle ben ilgilenmiyorum fakat Alyssa'ya yardımcı olmak istedim. Lizzié'nin dedikleri de bence gayet fazla açıklayıcı Razz
Alyssa R'ose
Sihirli Hayvanevi
Sihirli Hayvanevi
Alyssa R'ose

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptySalı Ocak 20, 2009 8:36 pm

Benim mekanımdı ama yardımlarınız için sağolun kızlar.. keşke bir sorsaydınız dersime antlamadan önce. neyse madem hep beraber anlatıyoruz bunun Johnny'nin onaylaması gerekir.

johnny bir kişi mi birkaç kişi mi anlatsın ?
Johnny Alberto
Gezgin
Gezgin
Johnny Alberto

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptySalı Ocak 20, 2009 8:45 pm

Bay Alberto koridorda derse giderken öğrencilerinden biri ile karşılamaktadır. "Bugün nasılsın" diye seslenir.
Çocuk "Çok iyiyim efendim. Siz nasılsınız bay Alberto." Bay Alberto" Teşekkür ederim bende iyiyim Billie Joe." Ve kolidorda yürümeye başlarlar.
Bu arada bay Alberto ilk dersi olduğundan dolayı heycanlıdır. Bu heyecanını Billie'ye belli etmemek için zorlanıyodur. '' Heycanlımısın Billie '' Dedi Bay Alberto '' Evet efendim çok heycanlıyım'' Ders salonuna varmışlardır. Önden Billie girer ve kapıyı kapatır. Bay Alberto biraz bekledikten sonra derin bir nefes alır ve sınıfın kapısını açarak içeriye girer. O anda heycanı daha çok artmıştır. Heycandan dersi nasıl anlatacağını bilmemektedir. Derse çocuklardan kendilerini tanıtmasını isteyerek başalar. İlk Billie kalkar ve kendini anlatır. Arkasından sırayla öğrenciler kendilerini tanıtmaya devam ederler.
Alyssa R'ose
Sihirli Hayvanevi
Sihirli Hayvanevi
Alyssa R'ose

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptySalı Ocak 20, 2009 8:53 pm

Hatalar ;

** " nasılsın " Kelimesindne sonra " ? " konulur.

** " Bay Alberto " Değil " Profesör Alberto "

** " Heycanlımısın " Değil " Heyecanlı mısın ? "

Birkaç Not ;

** Tekrar söylüyorum tırnaktan sonra boşluk bırakılır.

** Betimleme hala çok az.

** Ayrıca metin çok kısa.

** Bay Alberto değil , Profesör Alberto.

** Uzun olunca pragraf başlarını da unutma.
Johnny Alberto
Gezgin
Gezgin
Johnny Alberto

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptySalı Ocak 20, 2009 9:24 pm

Saat gece yarısını göstermekteydi. Okulun koridorlarında sesizlik hakimdi. tablolardaki resimler uykuya dalmıştı. Profesör Alberto asasından çıkan ışıkla koridorda yavaş yavaş ilerliyordu okulun eski ahşaplarına her adım atışında bir korkunç çıtırtı yükseliyordu. bu sesler onu korkutuyordu tuhaf iç ürpertici sesler koridorda yükseliyordu."Albertoooo"Diye bir fısıldama duydu. Karanlık dar sokakta karşılaştığı ölüm yiyenden sonra bölyle bir sesi ilk defa duyuyordu. Çok korkmuştu kalbi nerdeyse kemiklerini parçalıyacakmışçasına atıyordu ve elleri öyle titriyordu ki asayı tutmakta zorlanıyordu. Ona doğru yaklaşan ayak seslerini duyduktan sonra daha çok korkmaya başladı ve köşeyi döndüğünde Oliver ı görür ve o anda korkusu bir anda geçmiştir. Ama hala birtakım sesler duymaktadır. Asasını oliver a doru doğrultur ve '' Gecenin bu vaktinde burda ne yapıyosun çocuk '' Der Oliver '' Koridorda biraz yürüyşe çıkmıştım'' Profesör alberto Oliver ın elindeki parşomeni fark eder.'' O ELİNDEKİ NEDİR?'' Diye sorar Oliver titerk bir ses tonuyla ''Hiçbirşey sadece biraz parşömen kağıdı'' Profesör '' O zaman parşomene bakmamam için bir sebep yoktur.'' Der ve parşomeni alır. Yavaşça açar ve asasıyla parşomenin üstüne bastırarak ''Sırlarını ortaya dök'' Der.
ve parşomende birtakım yazılar görünmeye başlar Profesör Alberto parşomeni Oliver a doğru uzatır "Oku" Der. Oliver Korkmuştur mecburen parşomende yazılanları okumaya başlar "Mösyölerden aylak,çatalak ve kılkuyruk saygılarını sunarlar"
Der ve Profesör Alberto "Demek sadece bir parşömendi ha bu bir çapulcu Haritası bunun sende ne aradığını bilmiyorum ama bunu almak zorundayım sende hemen yatağına dönsen iyi olur" Der ve Olİver dan parşomeni alır. Ve yoluna devam ederkken arkasını döner, "Oliver doğruca yatağa gitsen iyi olur. Gözüm üstünde olucak." Profesör odasına doğru yola koyulur.

En son Johnny Alberto tarafından Çarş. Ocak 21, 2009 7:37 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
Alyssa R'ose
Sihirli Hayvanevi
Sihirli Hayvanevi
Alyssa R'ose

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptyÇarş. Ocak 21, 2009 12:01 pm

**Hem büyük harfle yazmışsın hemde fısıldama demişsin anlayamadım.

**Cümlelerin çok kısa.

**Yanlış yazdığın kelimeler var. Bunun için Word'de yazmanı tavsiye ediyorum.

** " Parşomen " değil " Parşömen "

**Son olarakta bu kurgu çalıntıdır. Çapultu haritası bizim sitemizde yoktur çünkü çapulcu haritası kurucularıda yoktur. ( patiayak , kılkuyruk vb.)

Not: Harry Potter'dan kurgular yasaktır.
Johnny Alberto
Gezgin
Gezgin
Johnny Alberto

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptyÇarş. Ocak 21, 2009 7:27 pm

nedemek ben ilhamlarımı kitaplardan ve filmden alıyorum
Johnny Alberto
Gezgin
Gezgin
Johnny Alberto

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptyÇarş. Ocak 21, 2009 7:39 pm

cümleler nasıl kısa diologlar mı? eğer diologsa normal çünkü kısa ve usun olabilir
Alyssa R'ose
Sihirli Hayvanevi
Sihirli Hayvanevi
Alyssa R'ose

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptyÇarş. Ocak 21, 2009 8:08 pm

Hayır dialoglar değil mesela bir cümleni ele alalım ;

" Saat gece yarısını göstermekteydi. " demişsin. Ama bu cümleyi şu şekilde de yapabilirdin..

" Yanı başımdaki komidinin üzeirnde bulunan siyah çerçeveli saat gece yarısını gözteriiyordu. " Hem cümle uzadı hemde betimleme oldu ?
Johnny Alberto
Gezgin
Gezgin
Johnny Alberto

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptyÇarş. Ocak 21, 2009 8:18 pm

hmm anladım zaten hikayenin devamını dün kağıda yazdım en kısa zamanda gircem onda biraz daha fazla betimleme var çok az konuşma var
Alyssa R'ose
Sihirli Hayvanevi
Sihirli Hayvanevi
Alyssa R'ose

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptyÇarş. Ocak 21, 2009 8:37 pm

Bekliyor olacağım...
Aveliné Cherie la Row
Slytherin 1. Sınıf
Slytherin 1. Sınıf
Aveliné Cherie la Row

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptyCuma Ocak 23, 2009 4:27 pm

Alıntı :
** Tırnak işaretinden sonra büyük harf kullanılır.
Hayır hayır ! Sakın bu hataya düşmeyin . Tırnak işaretinden sonra eğer "cümle bitmemişse(!)" büyük harfle başlanır . Bu çoğu kişinin yaptığı bir dil bilgisi hatasıdır . Eğer siz Role Play game yaparken böyle bir hatayı öğretiyorsanız , bu onun için Rpg hayatına başlamasından itibaren bir eksidir . Lütfen bu hataya düşmeyelim . Arkadaşla ben ilgilenmek istiyorum . Tabii izin verirseniz ...

Devam etmek istiyorum :

"Albertoooo" diye fısıldadı , tabirini kullamışsın . Rpg'de harfler uzatılmaz . Bunu sen hissettirmelisin . Örneğin ;
"Alberto!" diye endişeyle fısıldadı .

Endişeyle derken bunun biraz uzamış olduğu anlaşılır . Eğer anlaşılmaz diyorsan o senin bileceğin iştir . Bunu daha fazla hissettiremezsin zaten . "O'ları uzattı." tabirini de kullanamayacağına göre sorun çözülmüş demektir .

Rpg'de geniş zaman kullanılmaz . Siz , bunu yapmışsınız . Örneğin :
"Aşağı inerler ."

-ler eki buraya gereksiz konulmuştur . Rpg , ilahi bakış açısıyla yapılan bir yaz türüdür . Bir çeşit hikaye yazıyorsunuz varsayalım . Rpg'de karakterinizin duygularını insanların hissedeceği şekilde betimlersiniz .

Ayrıca lütfen dikkat edelim :
- Virgülün kullanımı . (Önce bir bakın , oraya "ve" bağacını kullansanız bozukluk olur mu ? Olmuyorsa birgün koyabilirsiniz demektir . Eğer birden fazla "ve" bağlacı kullanmanız gerekiyorsa (Elma ve armut ve ...) bu bozukluk demek değildir . En son boşluğa "ve" bağlacı kullanılır . Onun önündekiler virgül kullanılarak ayrılır .)
- -de bağlacı . (Bu en çok karıştırılan şeydir . İki tane -de eki işleriz Türkçe dersinde . Biri hal ekidir . Bulunma hali . Diğer ise bağlaçtır . Cümleyi birbirine bağlamada kullandığımız bir ektir . Kelimede kullanacağını -de ekini kaldırın . Bir bozukluk olmadıysa bağlaç demektir . Bir bozukluk oluyorsa -de eki hal ekidir ve bitişik yazılır . Eğer bağlaçsa ayrı yazılır .)
- Tırnak işaretinden sonra büyük harfle başlamak yanlıştır . (Başta da anlattığım gibi ...)
- Üç nokta kullanımı . ( Üç nokta yüklemi olmayan , bitmemiş cümlelerde kullanılır.)

!! Şimdi dikkatimi çekti !!
** " Bay Alberto " Değil " Profesör Alberto "

Bu yanlıştır . Bu onun Rpg'si . İster Profesör der ister bay der . Bu kimseyi ilgilendirmez . Kendi karakteri olduğu için sadece "Johnny" diye bahsetmesi daha uygundur . Yine de bu kendi seçimi .
Alyssa R'ose
Sihirli Hayvanevi
Sihirli Hayvanevi
Alyssa R'ose

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptyCuma Ocak 23, 2009 5:11 pm

Keşke önce adminlerin birisinden izin alsaydınız ve öyle ders eğitimi verseydiniz. Söylediğim şey hatalı ise'de bana pm atabilirdiniz. Çok kaba olduğunuzu dile getirmk istiyorum. Bu yazdığınızı silemem emek vermişsiniz fakat önce öğretmen alımı başlığından formu doldurmanız ve onaylatmanız gerekiyor. Daha sonra adminleirn izniyle buraya öğretmen olabilirsiniz.
Aveliné Cherie la Row
Slytherin 1. Sınıf
Slytherin 1. Sınıf
Aveliné Cherie la Row

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptyCuma Ocak 23, 2009 5:13 pm

Ben sadece yanlışları düzelttim . Ayrıca kaba tabir kullanmamaya çalıştım . Siz beni yanlış anlamışsınız . Yine de yanlışımdan dolayı özür dilerim . Fark etmemişim .
Alyssa R'ose
Sihirli Hayvanevi
Sihirli Hayvanevi
Alyssa R'ose

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptyCuma Ocak 23, 2009 5:16 pm

Eğer hala yardım etmek istiyorsan öğretmenliğe başvurmalısın..
Aveliné Cherie la Row
Slytherin 1. Sınıf
Slytherin 1. Sınıf
Aveliné Cherie la Row

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptyCuma Ocak 23, 2009 5:25 pm

Kabul edildim . Demek ki öğrettiklerim geçerli ^^
Alyssa R'ose
Sihirli Hayvanevi
Sihirli Hayvanevi
Alyssa R'ose

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptyCuma Ocak 23, 2009 5:33 pm

Evet artık buraya snein haricinde kimse mesaj atamaz..
Johnny Alberto
Gezgin
Gezgin
Johnny Alberto

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptyPtsi Ocak 26, 2009 7:47 pm

ya kavga etmeyin ben sayısalcıyım anlamam öle edebiyatan falan de bağlacıymış bilmem neymiş ben hikayemi yazarım beğenen alır beğenmeyen bırakır kaçar Smile

En son Johnny Alberto tarafından Ptsi Ocak 26, 2009 7:49 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Alyssa R'ose
Sihirli Hayvanevi
Sihirli Hayvanevi
Alyssa R'ose

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptyPtsi Ocak 26, 2009 7:48 pm

O zaman rp yazamassın ama...
Johnny Alberto
Gezgin
Gezgin
Johnny Alberto

MesajKonu: Geri: Johnny Alberto'nun Dersi   Johnny Alberto'nun Dersi EmptyPerş. Ocak 29, 2009 3:19 pm

tamam ben kabul ediyorum düzgün yazıcam ama lütfen zihinbend öğretmeni almayın çünkü ben olmak istyorum zaten bendim başkası almasın ben en kısa zamanda kendimi geliştircem word de yazsam faydası olur herhalde

Johnny Alberto'nun Dersi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Johnny Alberto
» Johnny Alberto
» Johnny Alberto